Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vysoké podpatky

Ženy to chtějí

Trendy bota je prý taková, která zvedá ženskou patu klidně o dvacet centimetrů nad úroveň chodníku. Pohodlně se v nich sice chodí obtížněji,  to však neznamená, že se nebudou prodávat. Právě naopak.

 

Ženám se takové boty líbí. Žádají je a návrháři mají důvod ke spokojenému úsměvu  na tváři. Téměř třetinu tržeb u nejslavnějšího návrháře bot s českými geny v krvi Manola Blahnika tvoří útraty za boty na podpatcích mezi deseti až patnácti centimetry. Francouzský návrhář Christian Louboutin zase skicuje boty s dvaceticentimetrovými podpatky. "Slyšel jsem, že z nich trochu bolí nohy, ale ženy je chtějí,"  lakonicky zdůvodňuje své extravagantní návrhy.

 

img-20160904-wa0006.jpg

 

Vysoká jako modelka

Známé přísloví říká, že co je malé, to je hezké. V případě výšky žen to tak úplně neplatí. Ty, které mají méně než 165 centimetrů, obvykle touží být vyšší. Podpatek je relativně snadnou cestou, jak dohnat to, co už geny nezvládly.

 

"Jsem malá, boty na vysokém podpatku mi přidávají několik centimetrů, proto je nosím," říká osmačtyřicetiletá Martina. Podobně argumentuje i čtyřiatřicetiletá Andrea. "Pro výrobce jakýchkoliv kalhot jsem při své výšce 165 centimetrů asi malá. Všechny, které mi sedí, by potřebovaly nohy delší o patnáct centimetrů. Než je střihat nebo chodit ke krejčové, je snazší nazout podpatky," zdůvodňuje téměř každodenní nošení vysokých podpatků.

 

Už několik centimetrů na botách dovede s ne vždy ideální postavou udělat optický div - prodlouží ji a také zároveň zeštíhlí. "Začala jsem je nosit v posledním roce. Podpatek tak okolo 8 cm. Jsem poměrně malá a oplácaná, takže jsem najednou měla pocit, že mi podpatky pomůžou se prodloužit a tím opticky zeštíhlit," uvažuje třicetiletá Lenka.

Ne každá žena  má baletní průpravu, lodičky však postávání u zrcadla dovedou úspěšně suplovat. Vysoké boty výškou svého podpatku přidají několik centimetrů, a ať chceme či ne, nutí nehrbit se a chodit vzpřímeně. Takže další centimetry jsou tu samy od sebe. Nic takového sebepohodlnější tenisky nedokážou.

 

Bez nahrbených zad pak už zcela automaticky vyniknou i ženská prsa a také chůze je najednou ladnější. Pata zvednutá o několik centimetrů nad zem nedovoluje příliš svižný krok, ale jen pomalou chůzi s ladným pohupováním boků. Tohle všechno dohromady způsobí, že dáma vyroste nejen do výšky, ale ještě se jí zvedne sebevědomí, stejně jako příjemný pocit ze sebe sama.

 

"Připadám si v nich ženštější a sexy. To je také jeden z důvodů, proč ráda nosím lodičky i na 10 cm podpatku",  říká třiatřicetiletá Veronika. "Podtrhují ženskost, prodlužují a hezky tvarují nohy," přidává další argument šestatřicetiletá Kateřina.

 

Vhodné i do práce

Podpatky jsou fenomén, který zajímá i takové konzervativní instituce, jako jsou banky. Průzkum na tohle téma si nechala vypracovat britská Bank of England. Zaměstnankyně, které nosí podpatky, jsou podle něj úspěšnější. U zákazníků vzbuzují větší důvěru.

 

Popelčin syndrom

Kombinace městské dlažby a vysokých podpatků sice možná na první pohled nejde dohromady, avšak za jistých okolností může být i výhodou. "Obuta do lodiček, z nichž jedna uvízla v nějaké zapeklité městské nástraze, může žena začít poskakovat po jedné a u kolemjdoucích mužů se dožadovat pomoci. Popelčin syndrom zafunguje okamžitě: pokud má některá dáma problémy se seznamováním, vřele taktiku doporučuji. To teprve uvidíte, kolik gentlemanů se nám po ulicích prohání," říká  úspěšná advokátka Klára Veselá-Samková, několik let spokojeně provdaná.

 

Mužům se líbí

Muži mají podpatky na ženách většinou rádi. "Lodičky na vysokých jehlách se mi na ženě líbí. Prodlouží jí nohy a zapříčiní zvláštní způsob chůze, který je mi příjemný," přiznává čtyřicetiletý Jiří.

"Vysoký podpatek opravdu intenzivně zvýrazňuje a zkrášluje nohu",  shrnul diskusi o vysokých podpatcích osmatřicetiletý Tomáš.

 

Škodí, nebo ne?

Vysoké podpatky do 8-10 cm v podstatě neškodí a naopak příznivě tvarují nožky a posilují svaly lýtek, která jsou pak přitažlivější. Rovněž mají blahodárný vliv na vzpřímenou a ladnou chůzi a sexuální život žen. Mnohem více totiž škodí opačný extrém – placaté boty typu balerínky, široké tenisky, ve kterých noha "pluje". Důležité je vědět, jaký typ nohy máte, a podle něj si kupovat boty. Z pohledu lékařů jsou ideální podpatky kolem 5-6 centimetrů. Ty naopak mohou potíže s klouby zlepšovat. Ženám podle mnoha výzkumů mnohem více než podpatky škodí domácí práce.

 

"U žen, které kouří, mají nadváhu a dělají těžké domácí práce, jako je třeba drhnutí podlahy, se bolesti kolenou rozvinou daleko častěji než u žen chodících v podpatcích. Ty je před problémy spíše ochrání," řekla Margaret Thorogood z University of Warwick.

39945185970_fee72a1caa_o.jpg

Boty pro lepší sex

Podpatek kolem sedmi centimetrů může mít příznivý vliv na zdraví i v takové oblasti, kde by to čekal málokdo. Taková bota může ženám zlepšit sexuální prožitky. Doktorka Maria Angela Cerruto z Verony přišla na to, že nás podpatky nutí zapojovat svaly podbřišku a pánevního dna. Tedy ty svaly, které jsou pro důležité. "Studie naznačuje, že denní nošení přiměřeně vysokých podpatků (optimálně kolem 8-10 cm) by mohlo v ideálním případě nahradit i cvičení zaměřené na pánev," uvedla Cerruto.

 

Obuv bez podpatků škodí určitě, podpatky jsou rozhodně vhodnější

 

"Když máte příliš vysoký podpatek, rozhodně si až tolik zdraví neničíte. Horší následky vám ale hrozí, když nosíte placaté balerínky," říká jeden známý člen podiatrické společnosti, neurolog a podiatr neboli specialista na nohy.

 

Podle čeho tedy koupit boty?

První předpoklad je, že musíte znát typ své nohy, kterých existuje několik. Noha může být úzká, široká, egyptská, řecká, šípovitá, svislá, vysoká, lukovitá...

 

Jak tohle všechno zjistit?

V prodejně obuvi vám to až na výjimky prodavačka neřekne, ale zjistíte to jednoduše tak, že výběr správného tvaru obuvi na podpatku můžete zkonzultovat (např.on-line na e-mailu: footcare@seznam.cz ). Zničit nohy si totiž můžete mnohem pravděpodobněji, když nenosíte vůbec žádné podpatky, třeba v takových botách, jaké nosí skateboardisté, což je přesně opačně, než by si člověk myslel. Odborník dokáže podle vzhledu nohy spolehlivě doporučit vhodný typ obuvi na vysokém podpatku.

 

 

Závěrem lze tedy spolehlivě říci, v případě vysokých podpatků je prakticky rozhodnuto v jejich prospěch. Trend vysokých podpatků je prostě „in“ a v dnešní moderní době velmi žádoucí. Ty dámy, které lodičkám na podpatku dosud na chuť nepřišly (nebo už jim odvykly), by se měly co nejdříve zamyslet, jak tuhle „zbraň na muže“ i úspěšný život co nejlépe ovládat. A ty ostatní, pokud to s vysokými podpatky již umějí, už si mohou jen užívat úspěchů, své přitažlivosti i  pozornosti mužů.

 

tumblr_o8ydkeidmq1s5dcn5o1_1280.jpg

       footcare@seznam.cz