Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vysoké podpatky

Ženy to chtějí a muži to na nich rádi vidí a obdivují

Moderní bota je prý taková, která zvedá ženskou patu klidně o dvacet centimetrů nad úroveň chodníku. Pohodlně se v nich sice chodí obtížněji,  to však neznamená, že se nebudou prodávat. Právě naopak.

Ženám se takové boty líbí. Žádají je a návrháři mají důvod ke spokojenému úsměvu  na tváři. Téměř třetinu tržeb u nejslavnějšího návrháře bot s českými geny v krvi Manola Blahnika tvoří útraty za boty na podpatcích mezi deseti až patnácti centimetry. Francouzský návrhář Christian Louboutin zase skicuje boty s dvaceticentimetrovými podpatky. "Slyšel jsem, že z nich trochu bolí nohy, ale ženy je chtějí,"  lakonicky zdůvodňuje své extravagantní návrhy.

 

img-20160904-wa0006.jpg

 

 

Škodí, nebo ne?

Vysoké podpatky do 8-10 cm v podstatě neškodí a naopak příznivě tvarují nožky a posilují svaly lýtek, která jsou pak přitažlivější. Rovněž mají blahodárný vliv na vzpřímenou a ladnou chůzi a sexuální život žen. Mnohem více totiž škodí opačný extrém – placaté boty typu balerínky, široké tenisky, ve kterých noha "pluje". Důležité je vědět, jaký typ nohy máte, a podle něj si kupovat boty. Z pohledu lékařů jsou ideální podpatky kolem 5-6 centimetrů. Ty naopak mohou potíže s klouby zlepšovat. Ženám podle mnoha výzkumů mnohem více než podpatky škodí domácí práce.

 

"U žen, které kouří, mají nadváhu a dělají těžké domácí práce, jako je třeba drhnutí podlahy, se bolesti kolenou rozvinou daleko častěji než u žen chodících v podpatcích. Ty je před problémy spíše ochrání," řekla Margaret Thorogood z University of Warwick.

39945185970_fee72a1caa_o.jpg

Boty pro lepší sex

Podpatek kolem sedmi centimetrů může mít příznivý vliv na zdraví i v takové oblasti, kde by to čekal málokdo. Taková bota může ženám zlepšit sexuální prožitky. Doktorka Maria Angela Cerruto z Verony přišla na to, že nás podpatky nutí zapojovat svaly podbřišku a pánevního dna. Tedy ty svaly, které jsou pro důležité. "Studie naznačuje, že denní nošení přiměřeně vysokých podpatků (optimálně kolem 8-10 cm) by mohlo v ideálním případě nahradit i cvičení zaměřené na pánev," uvedla Cerruto.

 

Obuv bez podpatků škodí určitě, podpatky jsou rozhodně vhodnější

 

"Když máte příliš vysoký podpatek, rozhodně si až tolik zdraví neničíte. Horší následky vám ale hrozí, když nosíte placaté balerínky," říká jeden známý člen podiatrické společnosti, neurolog a podiatr neboli specialista na nohy.

 

Podle čeho tedy koupit boty?

První předpoklad je, že musíte znát typ své nohy, kterých existuje několik. Noha může být úzká, široká, egyptská, řecká, šípovitá, svislá, vysoká, lukovitá...

 

Jak tohle všechno zjistit?

V prodejně obuvi vám to až na výjimky prodavačka neřekne, ale zjistíte to jednoduše tak, že výběr správného tvaru obuvi na podpatku můžete zkonzultovat (např.on-line na e-mailu: footcare@seznam.cz ). Zničit nohy si totiž můžete mnohem pravděpodobněji, když nenosíte vůbec žádné podpatky, třeba v takových botách, jaké nosí skateboardisté, což je přesně opačně, než by si člověk myslel. Odborník dokáže podle vzhledu nohy spolehlivě doporučit vhodný typ obuvi na vysokém podpatku.

 

 

Závěrem lze tedy spolehlivě říci, v případě vysokých podpatků je prakticky rozhodnuto v jejich prospěch. Trend vysokých podpatků je prostě „in“ a v dnešní moderní době velmi žádoucí. Ty dámy, které lodičkám na podpatku dosud na chuť nepřišly (nebo už jim odvykly), by se měly co nejdříve zamyslet, jak tuhle „zbraň na muže“ i úspěšný život co nejlépe ovládat. A ty ostatní, pokud to s vysokými podpatky již umějí, už si mohou jen užívat úspěchů, své přitažlivosti i  pozornosti mužů.

 

tumblr_o8ydkeidmq1s5dcn5o1_1280.jpg

       footcare@seznam.cz