Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozumné řešení

Zde si dovoluji přinést námět na řešení potíží nejen s vbočenými palci, kladívkovými prsty a zborcením příčné klenby.
 

Určitě je dobré se zamyslet nad alternativními způsoby léčení některých problémů. Nepouštíme se na tenký led nápravy věcí, které jsou složité a rizikové (kardiochirurgie, neurologie atd.) nebo tam, kde moderní medicína má své opodstatnění, na druhou stranu je ale mnoho potíží, které se dají alternativně a hlavně úspěšně řešit i vyřešit. K nim patří zcela jistě i potíže s vbočenými palci, kladívkovými prsty, se zborcením příčné klenby atd. Dnešní doba se totiž v některých směrech vyvíjí i po stránce zdravotní péče bohužel tak, že se řeší až důsledky, nikoli příčiny různých chorob. Dejme stranou ty vážné, jako některá nádorová onemocnění apod., ale zabývejme se těmi běžnějšími, která jdou většinou velmi dobře řešit a úspěšně i vyřešit alternativní cestou. Jako příklad uveďme převážnou většinu potíží s pohybovým aparátem. Vezměme, že třeba nohy velkého procenta žen bývají dříve či později postiženy vbočenými palci, kladívkovými prsty, výrůstky apod. Pokud však s tím má mít co do činění medicína, lékař v drtivé většině případů přesvědčí o jediném řešení, a to chirurgickou cestou. Takže se osekávají klouby, zkracují prsty o články, šroubují fixace, což je velmi bolestivé, s dlouhou rehabilitací a často se potíže vrací znovu. Na řešení příčin v dnešní uspěchané době není bohužel čas, jen to vyřešit co nejjednodušeji operací a hotovo. Co bude dál, na to už většinou nikdo nemyslí.

Vezměme si jako příklad již zmíněný vbočený palec. Ten vzniká nejen z důvodu jednostranného nošení obuvi na nadměrně vysokém podpatku (jejich vliv se mnohdy přeceňuje nebo se poukazuje na toto jako na jedinou příčinu), ale hlavně je to kromě genetických vloh důsledek jiných procesů v organismu, které začínají už třeba u krční páteře, pokračují špatným postavením kyčelních kloubů a následnou  nesprávnou chůzí, která není v rovnováze a přetěžuje jen určité části nohou. Tak dojde nejprve k tzv. ploché noze (podélně i příčně) a pak už další obtíže na sebe nedají dlouho čekat. Zejména při příčně ploché noze následuje brzy povolení vazů v chodidlech, ochabnutí části svalů a zkrácení některých šlach s následky v podobě vbočujících se palců nebo kladívkových prstů. Všechny tyto nepříjemné potíže je však možné velmi úspěšně řešit, a to výhradně šetrnými metodami rehabilitací, vhodnými cviky, masážemi, relaxací. O žádné operaci tu nemusí být řeč a pokud se dodrží správný postup, v 99 % případů již rozvinutého haluxu (vbočeného palce) se lze operaci po celý život takto vyhnout. Totéž platí o léčbě kladívkových prstů, kde chirurgie zná jen vyseknutí kloubu a zkrácení prstu o článek, pedikéři řeší jen odstranění následných projevů jako jsou otlaky, kuří oka, ale příčina zůstává a problém se tak může opakovat stále dokola.

Tyto problémy, tedy mimo jiné i vbočené palce a kladívkové prsty, se dají správnou rehabilitací, spojenou vhodně s cviky a masážemi buď řešit úplně (pokud se řeší včas) nebo je lze možné alespoň zmírnit (u pokročilejších stádií) tak, že nečiní velké obtíže. Ve výsledku má ale člověk  velkou šanci vyhnout se nepříjemné a diskutabilní operaci s nejistým a zdůrazňuji, většinou pouze s dočasným účinkem. Navíc jakýkoli operativní zásah v oblasti chodidla, které je vlastně doslova obrazem stavu celého organismu, je tak nepřirozený až nebezpečný, že může mít nedozírně negativní následky na fungování některých orgánů lidského těla. Při léčbě vbočených palců málokdo ví, že s nápravou se mnohdy musí začít již od zmíněné páteře, dále pak uvolněním směřujícím ke správné funkci kyčlí (kolen, kotníků), což s velkým úspěchem řeší v rámci rehabilitace tzv. Dornova metoda. Pokud se prvky této metody správně zkombinují s cílenými cviky a masáží, správnou péčí a relaxací, výsledky se dříve či později dostaví. Jako zajímavost uveďme, že mnoho žen trpící vbočujícími se palci má na 7. krčním obratli něco jako otok či hrbolek. I to je důkazem toho, že v lidském organismu spolu souvisí i mnohdy zdánlivě nelogické věci. Ale ty procesy a jejich souvislosti jsou logické a je jen na správném působení, dosáhnout nápravy trvalého charakteru, bez jakékoli operace, tedy i bez bolesti a hlavně přirozenou cestou.

Určitě neříkejme striktně, že podpatky od 6-8 cm a výše vliv nemají, ale také to nepřeceňujme. Každá žena by měla znát míru, kdy a jak často v takové obuvi bude chodit a zdali svým nohám dopřeje odpovídající péči, rehabilitaci a relaxaci. Pokud to někdo od mládí přehání, pravděpodobně si tím může i do jisté míry uškodit. Každá noha je však stavěna trochu jinak, je to mimo jiné dáno geneticky,  tvarově i odolností kloubů, šlach, svalů, kostí a celým komplexem dalších spolupůsobících faktorů. Je také např. známo, že 8 cm podpatek udělá něco jiného s nohou č. 36 a něco jiného s velikostí č. 42, to jsou prosté fyzikální zákony a o tom také v některém článku píšeme. Radili bychom všem ženám asi toto: nezříkat se lodiček na vysokých podpatcích, ale nenosit je 10-12 hodin denně, 7 dní v týdnu... Pravda je, že je i nemálo případů, kdy noha zvyklá na chůzi v obuvi s vysokými podpatky, po změně obouvání na obuv s nízkými podpatky nebo bez nich (baleríny jsou určitě větším rizikem, než lodičky na 8-10 cm jehlách!), utrpěla větší újmu než by se dalo očekávat. A nejen zkrácené lýtkové svaly při přechodu nohou zvyklých z podpatků do nezdravých balerín šíleně trpí, zabrat dostávají i chodidla a prsty takovým způsobem, až je to skoro neuvěřitelné.  Je dobré se tedy vždy řídit starým známým příslovím "všeho s mírou".

Pokud se nad tím, co je nápní tohoto článku, alespoň část žen s uvedenými problémy zamyslí a zkusí je řešit cestou přirozenou a bez unáhlené operace, bude to z našeho pohledu ten největší úspěch. Ortopéd, podiatr a chirurg většinou z 90 % (ne-li vždy) totiž navrhne operaci i v době, kdy je problém ještě úspěšně řešitelný alternativní, tedy velmi mírnou cestou. Největším problémem v tomto případě je, že na operaci tak dnes nezřídka chodí ženy už i okolo 20-30 let věku, což je pak těžké si představit, jak na tom budou v 50 po takových cca 4-5 opakovaných operacích... Takovýto neutěšený stav může patrně skončit v nemálo případech až invalidním důchodem. Opravdu je dobré se nad tím vším zamyslet a nejít unáhleně hned na operaci, protože třeba kamarádka na ni byla taky a říkala, že to jinak nejde (protože ji přesvědčil doktor). 

Na tomto odkazu můžete vidět příklad:

ko003.jpg

(klikněte na obrázek)

Věřme, že si každá žena si svého zdraví začne postupně i v tomto ohledu více vážit a než udělá nějaké důležité rozhodnutí, seznámí se se všemi možnostmi a pak se teprve rozhodne. To bylo hlavním cílem této úvahy spojené s námětem na alternativní řešení. Přeji všem, co si přečtou tyto řádky, jen samé hezké zážitky a ladnou chůzi bez zbytečné bolesti.

 

 Pište na email, pokud Vás něco trápí:

footcare@seznam.cz

 

haluxy.jpg