Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kuří oka

Kuří oka

Kuří oka se vyskytují pravděpodobně od dob, co se začalo chodit v obuvi. Z  uvedeného důvodu najdete recepty na odstraňování kuřích ok již ve starých spisech z Egypta a Říma. Kuří oko (lat. clavus) je zvláštní forma otlaku vytvořená ze zrohovatělé kůže. Na rozdíl od mozolu je  však kuželovité zhuštění ztvrdlé kůže přesně ohraničeno. V jeho středu prorůstá dolů do tkáně ztvrdlá kůže ve tvaru trnu - tzv. "jadérko". Pokud časem pronikne až k okostici, vyvolává velmi nepříjemné bolesti. Čím hlouběji zasahuje "jadérko" do tkáně, tím bolestivější kuří oko je a zejména v těsné obuvi způsobuje až nesnesitelné bolesti.
Pro Vaši informaci uvedeme krátký přehled o vniku kuřích ok a jejich druzích a  dále popíšeme radikálnější a spolehlivé způsoby odstranění kuřího oka. Kuří oko vzniká zejména třením na místech, která k tomu mají vhodné dispozice díky chybnému postavení prstů, strnutí kloubů, exostóze kostí nebo díky chůzi v úzké obuvi, neodpovídající velikosti Vaší nohy. Zrohovatělé buňky, které už se nemohou dostat do horních vrstev pokožky, vytváří pevnou keratinovou masu - kuří oko. Klasické kuří oko se tvoří vždy v centru silně zrohovatělého podrážděného místa. Příčinou je trvalý bodový tlak na malá místa pokožky, která pokrývá kosti. Kuří oka jsou vlastně protiopatřením kůže, která se tak brání proti tlaku. Většinou vznikají v oblasti prstů, chodidel, paty a nártu. Čím silnější a trvalejší je tlak, tím hlouběji prorůstá jadérko. Podle druhu a vlastností zrohovatělé kůže, podle umístění na nevhodně zatěžovaném místě se rozlišují různé druhy kuřích ok.

Základní klasifikace druhů kuřích ok

1. Clavi duri (tvrdé kuří oko) se v praxi vyskytuje nejčastěji: na kůži se rýsuje pevné keratinové jádro ve tvaru písmene C nebo nepravidelných tvarů. Po odstranění prvních vrstev zrohovatělé kůže je celá plocha, kde se vyskytuje tvrdé kuří oko, bílá. Tvrdá kuří oka se vyskytují nejčastěji pod zatíženými klouby prstů a na zadní straně prstů. Bolestivé jsou především při tlaku shora.

25848424300_1f60d537c8_o.jpg

2. Clavi molles (měkké kuří oko) se nachází mezi prsty. Díky stále vlhkému prostředí zůstávají měkká. Zvláštním druhem měkkého kuřího oka je zrohovatělá pokožka ve tvaru prstence, která se dá ve vrstvách odstranit.

                                                                    oko-soft.jpg
3. Clavi vasculares jsou tvrdá kuří oka s rozšířením kapilár, že se cévy posunuly až do zrohovatělých vrstev. Vznikají jen v důsledku extrémního zatížení kůže.
4. Clavi neurovasculares jsou tvrdá kuří oka s nervovými zakončeními a cévami, která se vyskytují pouze na prstech, především na bříšcích prstů. Díky částem kůže v jádru nejsou tato kuří oka jednotně hluboká. Způsobují silné bolesti, zvláště při bočním tlaku. Při ošetření velmi snadno krvácí.
5. Clavi neurofibrosi jsou tvrdá kuří oka s nervy a vlákny, která jsou plošně rozlehlá. Mají tvrdší jádro než clavi neurovascularies a vyskytují se na chodidle. Na povrchu se rýsují v kruhovém tvaru a jsou velmi bolestivé, i při bočním tlaku.
6. Clavi papillares neboli papilární kuří oka se podobají tvrdým kuřím okům, mají však zvětšené hlavní papily. Vyznačují se měkkým jádrem a ostře ohraničeným, bíle zbarveným okrajem.
7. Clavi miliares (kuří oko – zrno prosa) vznikají při velkém nahromadění, omezují se na určitá místa kůže a tvoří se bez vazby na chybné zatížení nohy. Velmi často se vyskytují na vnitřní straně klenby a téměř vždy jsou nebolestivá. Jejich příčinou je zrohovatění v důsledku poruch látkové výměny.
8. Clavi subunguales vznikají pod nehty a mohou vyvolat zánět nehtů.

 

ko003.jpg

jedno z nejčastějších kuřích ok - na malíčku, před odstraněním

 

*************

001.jpg


 Netrapte se s bolestí

odborné a bezbolestné odstranění kuřích ok

můžete objednat na:

footcare@seznam.cz

 

2016-02-09-11-42-40-3.png

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky 001